Płatności Dotpay na WordPress przez wtyczkę FMP

System transakcji internetowych nie mógłby istnieć bez pośredników. To oni realizują transakcje, obsługując różne systemy płatności i udostępniając je swoim Klientom. W poniższej dokumentacji dowiemy się czym jest Dotpay, jak działa i jednocześnie poznamy jego możliwości w kontekście wtyczki FMP.

Z wykorzystaniem płatności Dotpay i wtyczki Fast Micro Pay możesz uruchomić:

  • Dostęp do treści premium
  • Grupowe blokowanie wpisów (abonament)
  • Płatny download eBooka
  • Płatny webinar na platformie ClickMeeting
  • Darowizny

Do integracji z wtyczką Fast Micro Pay niezbędne jest założenie konta w systemie Dotpay. Możesz założyć konto prywatne lub firmowe.

Dotpay – co to?

Dotpay – to system e-płatności, pełniący rolę pośrednika pomiędzy Klientem, a firmą udostępniającą konkretne usługi. Zaletą Dotpay jest możliwość uregulowania płatności za pośrednictwem kilku różnych metod. Co więcej, transakcje w tym systemie finalizowane są bardzo szybko. Istotną funkcją Dotpay jest szybkie wygenerowanie potwierdzenia zapłaty, które otrzymuje zarówno Sprzedawca, jak i jego Klient. Dzięki temu praca w sklepie może odbywać się jeszcze płynniej i szybciej.

Rejestracja Dotpay

Proces zakładania konta użytkownika w systemie można podzielić na kilka podstawowych etapów:

Etap 1: Wybór oferty – na tym etapie wybieramy interesujący nas rodzaj konta (firmowe lub prywatne), a także zaznaczamy pole „Płatności internetowe„. Konto prywatne mogą założyć wyłącznie podmioty nie prowadzące działalności gospodarczej. Po jego kliknięciu w lewej części ekranu pojawią się podstawowe dane na temat określonej oferty.

Etap 2: Dane rejestracyjne – dane podawane na tym etapie będą różnić się w zależności czy wybrano wcześniej konto firmowe, czy prywatne. Jedną z podstawowych różnic są oczywiście numery KRS i NIP, które są tożsame dla firm. Jeśli wybraliśmy wcześniej konto firmowe, kolejnym etapem będą zakładki „Dodatkowe informacje” i „Warunki współpracy”, w których należy podać kilka dodatkowych danych na temat firmy, w tym numer rachunku.

Etap 3: Rachunek bankowy – w tej części formularza podajemy nasz numer rachunku, na który będziemy otrzymywać pieniądze ze sprzedaży danych usług lub produktów.

Po wypełnieniu wszystkich formularzy finalizujemy proces rejestracji w zakładce „Zakończenie”.

Rejestracja konta:

logo dotpay

Kliknij tutaj i zarejestruj konto w systemie Dotpay.

Ważna informacja: Kliknięcie w link nic Ciebie nie kosztuje, ale mi może pomóc rozwijać wtyczkę Fast Micro Pay. Jeżeli zdecydujesz się założyć konto w Dotpay z powyższego linku, to zarobię na tym niewielką prowizję partnerską. Promuję systemy płatności, które okazały się dla mnie pomocne. Uważam, że system płatności Dotpay może się też przydać Tobie. Podejmij racjonalną decyzję. Prosiłbym, abyś nie wybierał bramki płatności co do której nie jesteś przekonany w 100%.

Płatności internetowe w nowym systemie Dotpay

Od 13 stycznia 2015 roku użytkownicy mogą zarejestrować wyłącznie konta w nowym systemie płatności internetowych Dotpay.

Dostęp do treści premium przez Dotpay

Płatność online wykorzystuje adres e-mail podany w trakcie zakupu. Wtyczka Fast Micro Pay wykorzystuje maila kupującego do odblokowania treści. To właśnie adres e-mail jest kodem dostępu do płatnej treści.

Kliknij i zobacz wideo poradnik.

Płatny download eBooka przez Dotpay

Fast Micro Pay wykorzystuje maila kupującego w trakcie płatności online. Po wykonaniu transakcji kupujący zostaje przeniesiony z banku do strony sprzedażowej, gdzie udostępniony jest link do pobrania książki elektronicznej bądź dowolnego pliku multimedialnego.

Kliknij i zobacz wideo poradnik.

Płatny webinar ClickMeeting przez Dotpay

Fast Micro Pay udostępnia nowoczesną funkcjonalność dla marketerów, couchów i osób prowadzących webinary. Za pośrednictwem platformy Click Meeting można poprowadzić płatne szkolenie na żywo z wykorzystaniem tokenu webinarowego. Jak to działa w praktyce?

Kliknij i zobacz wideo poradnik.

Darowizny na WordPress przez Dotpay

Mechanizm darowizn i dotacji jest szczególnie ważny dla fundacji, stowarzyszeń oraz stron eksperckich udostępniających unikalną wiedzę.

Testuj Fast Micro Pay za darmo

Krok 1: Pobierz demo wtyczki z darmową licencją na okres 3 dni. Przetestuj już teraz działanie Fast Micro Pay na własnym blogu i sam oceń, czy wtyczka spełnia Twoje oczekiwania?

POBIERZ WTYCZKĘ

Krok 2: Wygeneruj darmowy klucz licencji wtyczki aktywny przez 72 godziny. Podaj w poniższym formularzu adres strony internetowej, gdzie chcesz przetestować płatności online i SMS Premium.

Jak działa Dotpay?

Działanie systemu opiera się na kilku etapach. Wszystko rozpoczyna się od wyboru konkretnego produktu i przejścia do płatności. Następnie Klient wybiera sposób w jaki chce je uregulować. Gdy tego dokona, system przeniesie go do witryny realizującej transakcję.

Po potwierdzeniu dokonania płatności Klient zostaje przekierowany z powrotem do sklepu. Otrzymuje on też na maila potwierdzenie uregulowania transakcji. To samo potwierdzenie otrzymuje Sprzedawca, który dzięki temu może od razu przystąpić do jego obsługi.

Czy trzeba mieć konto w Dotpay?

Z punktu widzenia Klienta korzystanie z systemu nie wymaga posiadania własnego konta użytkownika. Zupełnie inaczej jest w przypadku Sprzedawcy, który musi je posiadać.

Posiadanie takiego konta jest niezbędne, by otrzymywać środki od swoich Klientów, ale też po to, by móc edytować ustawienia swojego konta (np. zmianę obsługiwanych metod płatności). Sama rejestracja w systemie jest intuicyjna i ogranicza się zaledwie do 2 – 3 minut.

Jakie metody płatności w Dotpay?

Dotpay to narzędzie obsługujące szerokie spektrum różnych metod płatności. W ramach systemu możemy korzystać z następujących usług:

  • Pay-by-link – jest to usługa skierowana do osób, którym zależy na skróceniu czasu uregulowania transakcji do minimum. W jej ramach dane Kupującego są wprowadzane do formularza w sposób automatyczny, bez możliwości ich edycji.
  • Karty płatnicze – system obsługuje różne rodzaje kart i to zarówno debetowych, jak i kredytowych. Transakcje realizowane tą drogą są autoryzowane za pomocą systemu 3D Secure.
  • Płatności odroczone – umożliwiają odroczenie płatności nawet o 30 dni. W tym czasie istnieje możliwość zwrotu zamówionego towaru.
  • Portfele elektroniczne – to system w ramach którego Kupujący może uiścić opłatę w oparciu o specjalne, elektroniczne portmonetki i to w sposób znacznie uproszczony aniżeli w przypadku rachunków bankowych.
  • BLIK – to rozwiązanie umożliwiające szybkie realizowanie transakcji z wykorzystaniem specjalnego, sześciocyfrowego kodu generowanego przez aplikację bankową. Warunkiem jest korzystanie z usług banku przystępującego do programu BLIK.
  • Raty-on-line – to funkcja w ramach której możliwe jest szybkie wnioskowanie do banku o dodatkowe pieniądze w postaci kredytu, udzielanego na zakup określonego produktu, lub usługi.
  • Terminale POS – funkcja ta umożliwia realizację transakcji w oparciu o karty zbliżeniowe, mikroprocesorowe itd.
  • Płatności gotówkowe – to funkcja w ramach której system generuje wypełniony druk polecenia wpłaty, za pomocą którego można zapłacić za określoną usługę np. na poczcie.
  • Płatności walutowe – realizacja płatności w obcych walutach.

Jak sprawdzić transakcje w Dotpay?

Potwierdzeniem realizacji określonej transakcji w Dotpay, jest zazwyczaj wiadomość mailowa bądź sms. W przypadku Sprzedawcy transakcje można namierzyć po zalogowaniu do panelu Dotpay i odwiedzeniu zakładki Płatności.

transakcje dotpay

Anulowanie płatności w Dotpay i zwrot środków

Anulowanie płatności i zwrot środków w ramach systemu Dotpay, jest możliwe za pośrednictwem usługi Gwarancja Dotpay. W ramach niej Kupujący uiszcza dodatkową opłatę w wysokości 8 procent transakcji, która gwarantuje mu zwrot pozostałych środków w przypadku, gdy Sprzedawca nie wywiąże się z umowy. Postępowanie to jest oczywiście obwarowane pewnymi dodatkowymi warunkami.

Po pierwsze, Kupujący może zgłosić reklamację w ciągu 14 dni od daty zakupu. Po drugie, w przypadku gdy towar nie zostanie wysłany, system kontaktuje się ze Sprzedawcą, żądając potwierdzenia wysłania danego produktu, bądź usługi. Jeśli nie przedstawi on żadnych wiarygodnych dowodów zrealizowania zamówienia, system anuluje transakcję i zwróci pieniądze na konto osoby kupującej. Oczywiście wspomniane 8 procent przechodzi w tym momencie na konto Dotpay.

Jaka jest prowizja w Dotpay?

Kupujący nie ponosi żadnych dodatkowych opłat za korzystanie z systemu Dotpay. Oczywiście może on ponieść koszty dodatkowe płacąc np. za pośrednictwem Poczty Polskiej.

W przypadku Sprzedawców wysokość prowizji jest następująca:

  • Prowizja za e-transfer: 1.9 procent, minimum 0.30 zł.
  • Prowizja za e-przelew: od 1.9 – 3.9 procent. Wartość ta jest uzależniona od tego, czy Sprzedający prowadzi własną działalność.
  • Prowizja za transakcje kartą: 1.9 procent.

Jak założyć konto testowe w środowisku Dotpay?

Założenie konta testowego w środowisku Dotpay jest bardzo proste. Proces ten rozpoczyna się od wejścia na stronę https://ssl.dotpay.pl/test_seller/test/registration/ na której pojawia się formularz w którym wprowadzamy adres mailowy i udzielamy zgody na przetwarzanie danych osobowych itd.

Po wprowadzeniu i zatwierdzeniu adresu, na naszą skrzynkę mailową wysłana jest wiadomość z linkiem aktywacyjnym. Po jej otwarciu i kliknięciu w link konto zostaje aktywowane. Dopiero wtedy otrzymujemy na nasz adres kolejną wiadomość, w której znajdować się będzie jednorazowe hasło. Po jego wprowadzeniu system automatycznie przekieruje nas do strony umożliwiającej jego zmianę. Dopiero wtedy możemy zacząć korzystać z naszego konta testowego.

Opinie o Dotpay

Opinie na temat powyższego systemu płatności są bardzo złożone. Większość Sprzedawców ceni sobie tą bramkę, podkreślając jej przejrzysty interfejs i proste zasady. Niestety wśród Kupujących tendencje są już bardziej podzielone.

Jako właściciel wtyczki Fast Micro Pay do obsługi płatności wykorzystuję Dotpay. Moja opinia o Dotpay jest pozytywna. Szybkie płatności, szybkie wypłaty, bezpieczne płatności, intuicyjny panel Sprzedawcy. Do wad możegę zaliczyć nieco wydłużony kontakt z Dotpay, ale niestety jest to problem wielu bramek płatności online.

Czy Dotpay można zintegrować z PayPal?

Integracja obydwu systemów jest możliwa. W tym celu należy utworzyć w każdym z nich osobne konta, a następnie powiązać je ze sobą. W celu zintegrowania ich ze sobą konieczne jest też podanie numeru rachunku bankowego w PayPal. Dokładny opis wszystkich kroków niezbędnych do przeprowadzenia wyżej wymienionej integracji, można znaleźć na stronie https://www.dotpay.pl/files/Dotpay_instrukcja_konfiguracji_PayPal.pdf

Przed zintegrowaniem obydwu systemów należy pamiętać o kilku podstawowych zasadach korzystania i współpracy z obydwoma systemami.

  1. W przypadku transakcji dokonanych w PayPal za pośrednictwem Dotplay, serwis ten nie pobiera żadnych opłat dodatkowych.
  2. PayPal odpowiada za wszelkie operacje finansowe zrealizowane w wyżej wymienionych systemach. Zasada ta dotyczy również ewentualnej wypłaty uzyskanych środków, bądź też ewentualnych zwrotów.
  3. W przypadku integracji obydwu platform lista dokonanych transakcji będzie widoczna w panelu „Mój Dotpay” w przypisanej zakładce o nazwie „transakcje PayPal”.

Wypłata środków z Dotpay

Zaletą platformy Dotpay jest możliwość łatwego wypłacania uzbieranych środków z konta przypisanego do usługi. Co więcej, przelewy te mogą być realizowane na dowolny rachunek bankowy. Z punktu widzenia przedsiębiorcy jest to bardzo wygodne rozwiązanie, ponieważ umożliwia ono przelewanie określonych środków również bezpośrednio na konta kontrahentów.

Tym samym nie musi on przelewać ich na własne konto bankowe, w celu późniejszego zrealizowania płatności. Co więcej, w ramach usługi Multiwypłata, istnieje możliwość zrealizowania kilku przelewów (na różne konta bankowe) w ramach jednego polecenia przelewu. Dane transakcyjne są zapisywane w serwisie, dzięki czemu przedsiębiorca oszczędza czas i minimalizuje ryzyko pomyłki.

Kliknij i zobacz wideo poradnik

Czy Dotpay obsługuje płatności SMS Premium?

Na chwilę obecną system ten nie obsługuje płatności w ramach premiowanych SMS-ów o podwyższonej płatności. Oznacza to, że usługa ta nie jest dostępna w serwisie. Do tego celu polecamy płatności SMS Premium w Simpay i mikropłatności SMS TPay.

Podsumowując, Dotpay jest na chwilę obecną jednym z najbardziej znanych i rozpoznawalnych systemów płatności internetowych. Doceniają go zwłaszcza przedsiębiorcy, podkreślający jego elastyczność, rozbudowany (choć prosty) interfejs i szeroką gamę usług dodatkowych.